Noutăți
Concursul Pronosticurilor

FC Fălești este ultimul club promovat în Grupa 1 din Faza II: rezultatele etapei 4 din Ligа 1

13 noiembrie 2022, duminica
Sursa: Divizia-A.md
FC Fălești este ultimul club promovat în Grupa 1 din Faza II: rezultatele etapei 4 din Ligа 1
FCM Ungheni - FC Fălești 0:2
Goluri: Gherman, 70 - 0:1, Maneacov, 90+1 - 0:2
FCM Ungheni: Zaharciuc, Motricală, Chirinciuc (Nichiforov, 86), Proca, Lebădă, F.Cojocaru, Pendus (Șoldan, 46), Porojniuc, A.Miron (Nesteriuc, 73), O.Vatavu (c), A.Stratan.
Rezerve: Secrieru, Budac, Bîrzoi.
FC Fălești: Burac, Dan.Caras, Dumenico, Platniuc, Ciocoi (Turava, 90), Maneacov, G.Ovseannicov, Golovatîi, Gherman (Besarab, 84), Hovanschii, Cemschi.
Rezerve: Gaitur, Chistol, V.Railean, Melnic, Juravliov, Tonofrei, Dobîndă, Braiu.
 Eliminare: O.Vatavu (U), 89.
Arbitru: I.Boșca. Ungheni, stadion orășenesc.

Sheriff-2 - FC Florești 0:1
Gol: Mîrza, 5 - 0:1
Sheriff-2: Dumenco, Pogreban, Gliga, Hatman, N.Covali (S.Greșciuc, 89), R.Scurtul, V.Costin (Covalischii, 77), Ignatov (c), D.Boțan (Iațco, 89), Coliş (Carmanov, 52), A.Dijinari.
Rezerve: Filipov, Pleşca, S.Greșciuc, Draciuc, Cucereavenco.
FC Florești: S.Ivanov, Pleșco, Holodov, Procopişen, Gavriușen, Bilinschii, Zeleniuc, Iu.Mîrza (c), Turta, Covcenco, Blajchin (Pleșca, 67).
Rezerve: M.Copeliciuc, Cemîrtan, Boico, Poian.
Arbitru: A.Gîrneț. Tiraspol, Complexul Sportiv Sheriff.

FC Sucleia - Speranis 6:0
Goluri: Cuzmenco, 17 - 1:0, N.Tovstopeat, 40 - 2:0, Oleinic, 44 - 3:0, F.Botnari, 52 - 4:0, M.Borș, 79 - 5:0, Buiuclî, 84 (pen) - 6:0
FC Sucleia: R.Istrati, Cunetchi (O.Tovstopeat, 85), V.Oleinic, D.Balan (Godoroja, 72), Gradinar (Botnari, 46), Buiuclî, N.Tovstopeat (Ataman, 85), L.Tofan (c), Sclifos, Niconov, Cuzmenco (Borshch, 72).
Rezerve: S.Cociug, Negara.
Speranis: Jalbu, Cristioglo, C.Iavorschi (c), A.Apostol, Zalenschi, Iancioglo, V.Lisa, Dani, Donia, Mateescu, D.Guştiuc.
Rezerve: Bolocan, Semcov, E.Avram.
Arbitru: O.Pînzari. Ceadîr Lunga, stadion orășenesc.
Olimp - FC Văsieni 2:1
Goluri: Mereacre, 26 - 0:1, Statov, 64 - 1:1, D.Calaraș, 80 - 2:1
Olimp: Iofanov, Bolgar, Diacenco, D.Calaraş (c), Chendighelean, Zlatovcen, Iliev, Statov, Sircheli, N.Uzun, M.Stoleru.
Rezerve: Cheruneț, Deordev, Chirciu, Cornescu, A.Coliș.
FC Văsieni: N.Darii (c) (Stratu, 75), G.Popov, Bostan, Caragi, D.Pașa (Șonţovoi, 89), Mereacre (Marin, 89), I.Darii (Trofim, 66), Bîrcă, Andrușceac (D.Covali, 75), Andr.Prepelița, Gîrbu.
Rezerve: Grigorița, Gututui, Panfil.
Arbitru: A.Șturmilov. Comrat, stadion orășenesc.

Victoria - Spartanii 5:0
Goluri: Molla, 59 - 1:0, Gh.Orbu, 74 - 2:0, C.Cebotari, 81 - 3:0, C.Cebotari, 86 - 4:0, C.Cebotari, 92 - 5:0
Victoria: Malac, Cricimar (C.Cebotari, 70), Iapără, M.Stan, Stînga (And.Arabadji, 46), Cravcescu, Zavalișca, E.Fiodorov (Coșcodan, 46), M.Popescu, Daniliuc (Gh.Orbu, 46), Molla (c) (Drab, 90).
Rezerve: Vicol, I.Oprea, Vas.Mîţă.
Spartanii: Garanovschi, Kouadjo, Buzdugan, Danilov, Koffi, Spînu (Onofrei, 70), Şumchin (Roman, 86), A.Bursuc (c), N.Cebotari-jun. (N.Rotaru, 61), Vacarciuc (Adam, 61), V.Beșeti (Nazari, 70).
Rezerve: Gritiuc, Moşneaga, Moisei, V.Bejenari, I.Mamaliga, Danilă.
Arbitru: V.Banari. Chișinău, stadionul Joma Arena.

Speranța D - Real-Succes 3:1
Goluri: Ozioma, 57 - 1:0, Nzokou, 63 (pen) - 2:0, Platovschi, 69 - 2:1, Trofan, 90 - 3:1
Speranța D: Nicolaev, Conea (c), Trofan, Vas.Noroc, Ozioma, Agba, Gavriliţa (Colesnic, 90), Cernișov (M.Cațer, 83), Nzokou, Latîșov (Murzac, 90+3), Young.
Rezerve: Chiaburu, Mirciu.
Real-Succes: Matveevici, S.Untila, R.Calestru, Luchiță (Platovschi, 46), Mînăscurtă, V.Negru, V.Cebotari, C.Martin, Burgoci, Veverița, D.Cucereavîi.
Rezerve: Daraban, Tozlovan, Stegărescu.
Arbitru: I.Tudos. Drochia, stadion orășenesc.
Calendarul sezonului
Faza 1, Grupa A
26.08.2022, Etapa 1
  • FC Sucleia - FC Fălești
    1:3
Faza 1, Grupa B
26.08.2022, Etapa 1
  • Olimp - Victoria
    1:3
Faza 1, Grupa A
27.08.2022, Etapa 1
  • Sheriff-2 - FCM Ungheni
    2:1
  • Speranis - FC Florești
    2:1
Faza 1, Grupa B
27.08.2022, Etapa 1
  • Speranța D - Spartanii
    3:0
Faza 1, Grupa A
02.09.2022, Etapa 2
  • Sheriff-2 - FC Sucleia
  • FC Fălești - Speranis
    1:3
Faza 1, Grupa B
02.09.2022, Etapa 2
  • Spartanii - Real-Succes
    2:0
Faza 1, Grupa A
03.09.2022, Etapa 2
  • FCM Ungheni - FC Florești
    1:0
Faza 1, Grupa B
03.09.2022, Etapa 2
  • Victoria - FC Văsieni
    5:1
  • Olimp - Speranța D
    1:2
Faza 1, Grupa A
09.09.2022, Etapa 3
  • FC Sucleia - FCM Ungheni
    0:3
  • Speranis - Sheriff-2
    0:0
  • FC Florești - FC Fălești
    1:3
Faza 1, Grupa B
09.09.2022, Etapa 3
  • Real-Succes - Olimp
    2:2
Faza 1, Grupa B
10.09.2022, Etapa 3
  • Speranța D - Victoria
    2:1
  • FC Văsieni - Spartanii
    1:2
Faza 1, Grupa A
30.09.2022, Etapa 5
  • Speranis - FCM Ungheni
    2:4
  • FC Florești - FC Sucleia
    3:1
Faza 1, Grupa B
30.09.2022, Etapa 5
  • FC Văsieni - Speranța D
    2:1
Faza 1, Grupa A
01.10.2022, Etapa 5
  • FC Fălești - Sheriff-2
    1:1
Faza 1, Grupa B
01.10.2022, Etapa 5
  • Real-Succes - Victoria
    1:7
  • Spartanii - Olimp
    2:1
Faza 1, Grupa B
04.10.2022, Etapa 1
  • Real-Succes - FC Văsieni
    1:3
Faza 1, Grupa A
07.10.2022, Etapa 6
  • FC Florești - Speranis
    3:0
Faza 1, Grupa B
07.10.2022, Etapa 6
  • FC Văsieni - Real-Succes
    1:6
  • Spartanii - Speranța D
    3:0
Faza 1, Grupa A
08.10.2022, Etapa 6
  • FCM Ungheni - Sheriff-2
    1:1
  • FC Fălești - FC Sucleia
    2:1
Faza 1, Grupa B
08.10.2022, Etapa 6
  • Victoria - Olimp
    9:0
Faza 1, Grupa A
14.10.2022, Etapa 7
  • FC Florești - FCM Ungheni
    2:0
Faza 1, Grupa B
14.10.2022, Etapa 7
  • Real-Succes - Spartanii
    0:4
Faza 1, Grupa A
15.10.2022, Etapa 7
  • FC Sucleia - Sheriff-2
    0:5
  • Speranis - FC Fălești
    2:4
Faza 1, Grupa B
15.10.2022, Etapa 7
  • FC Văsieni - Victoria
    0:2
  • Speranța D - Olimp
    2:2
Faza 1, Grupa A
21.10.2022, Etapa 8
  • FCM Ungheni - FC Sucleia
    6:0
Faza 1, Grupa B
21.10.2022, Etapa 8
  • Olimp - Real-Succes
    2:0
Faza 1, Grupa A
22.10.2022, Etapa 8
  • FC Fălești - FC Florești
    1:2
  • Sheriff-2 - Speranis
    4:0
Faza 1, Grupa B
22.10.2022, Etapa 8
  • Victoria - Speranța D
    1:0
  • Spartanii - FC Văsieni
    4:0
Faza 1, Grupa A
27.10.2022, Etapa 9
  • FC Florești - Sheriff-2
    1:0
Faza 1, Grupa A
28.10.2022, Etapa 9
  • Speranis - FC Sucleia
    6:1
Faza 1, Grupa B
28.10.2022, Etapa 9
  • Real-Succes - Speranța D
    2:1
Faza 1, Grupa A
29.10.2022, Etapa 9
  • FC Fălești - FCM Ungheni
    4:1
Faza 1, Grupa B
29.10.2022, Etapa 9
  • FC Văsieni - Olimp
    3:1
  • Spartanii - Victoria
    4:1
Faza 1, Grupa A
04.11.2022, Etapa 10
  • FCM Ungheni - Speranis
    3:2
Faza 1, Grupa B
04.11.2022, Etapa 10
  • Victoria - Real-Succes
    7:0
  • Olimp - Spartanii
    0:4
Faza 1, Grupa A
05.11.2022, Etapa 10
  • FC Sucleia - FC Florești
    0:1
Faza 1, Grupa B
05.11.2022, Etapa 10
  • Speranța D - FC Văsieni
    0:1
Faza 1, Grupa A
08.11.2022, Etapa 10
  • Sheriff-2 - FC Fălești
    4:1
Faza 1, Grupa A
13.11.2022, Etapa 4
  • FCM Ungheni - FC Fălești
    0:2
  • Sheriff-2 - FC Florești
    0:1
  • FC Sucleia - Speranis
    6:0
Faza 1, Grupa B
13.11.2022, Etapa 4
  • Olimp - FC Văsieni
    2:1
  • Victoria - Spartanii
    5:0
  • Speranța D - Real-Succes
    3:1
Faza 2, Grupa 1
10.03.2023, Etapa 1
  • FC Florești - Dacia Buiucani
    --:--
  • Spartanii - Dinamo-Auto
    --:--
  • Victoria - FC Fălești
    --:--
Faza 1, Grupa 2
10.03.2023, Etapa 1
  • Real-Succes - Speranța D
    --:--
  • Speranis - Olimp
    --:--
  • FC Văsieni - Sheriff-2
    --:--
  • FCM Ungheni - FC Sucleia
    --:--
Calendarul sezonului
Conferința
FAZA 1, GRUPA A
Echipa
M
V
E
Î
Goluri
P
1. FC Florești
10
7
0
3
15:8
21
2. FC Fălești
10
6
1
3
22:16
19
3. Sheriff-2
10
5
3
2
28:6
18
4. FCM Ungheni
10
5
1
4
20:15
16
5. Speranis
10
3
1
6
17:27
10
6. FC Sucleia
10
1
0
9
10:40
3
Noul format de desfășurare al Super Ligii și Ligii 1 
Golgheteri
Maneacov (FC Fălești)
10
Ankudinov (Sheriff-2)
8 (1)
Dani (Speranis)
8 (1)
Porojniuc (FCM Ungheni)
7
Cemîrtan (FC Florești)
5 (1)
Gliga (Sheriff-2)
4
Hatman (Sheriff-2)
4 (1)
A.Stratan (FCM Ungheni)
4 (2)
FAZA 1, GRUPA B
Echipa
M
V
E
Î
Goluri
P
1. Victoria
10
8
0
2
41:9
24
2. Spartanii
10
8
0
2
25:11
24
3. Speranța D
10
4
1
5
14:14
13
4. FC Văsieni
10
4
0
6
13:24
12
5. Olimp
10
2
2
6
12:28
8
6. Real-Succes
10
2
1
7
13:32
7
Noul format de desfășurare al Super Ligii și Ligii 1 
Golgheteri
Gh.Orbu (Victoria)
8 (2)
C.Cebotari (Victoria)
7
M.Stan (Victoria)
7 (1)
Șumchin (Spartanii)
7 (1)
Cricimari (Victoria)
6
Nzokou (Speranța D)
6 (3)
G.Spînu (Spartanii)
5
D.Calaraș (Olimp)
5 (1)
Molla (Victoria)
4
Koffi (Spartanii)
4
Bîrcă (FC Văsieni)
4
Trofan (Speranța D)
4 (1)