Noutăți
Concursul Pronosticurilor

A fost stabilit programul primei etape din Liga 1. Iskra a renunțat să participe în turneu

06 iulie 2022, miercuri
Sursa: Site-ul oficial al FMF
A fost stabilit programul primei etape din Liga 1. Iskra a renunțat să participe în turneu În zilele de 26 și 27 august începe cea de-a XXXII-a ediție a Campionatului Moldovei, Liga 1 (fosta Divizia A). După cum am anunțat anterior, competiția va avea un format nou. Pentru sezonul 2022-2023 și-au confirmat participarea 11 echipe:

Sheriff-2
FC Victoria
Spartanii
Sporting
Olimp
FC Sucleia
FCM Ungheni
Real-Succes
FC Fălești
FC Văsieni
FC Florești


Iskra Rîbnița a renunțat să participe în Liga 1, iar o decizie cu privire la cea de-a 12 echipă din noul sezon al eșalonului secund va fi luată la următoarea ședință a Comitetului Executiv al FMF.

Astăzi, la Casa Fotbalului a avut loc tragerea la sorți a meciurilor fazei I a Ligii 1. În conformitate cu Regulamentul Campionatului R,Moldova la fotbal, echipele au fost repartizate în două grupe a câte 6:

Grupa A: Sheriff-2 Tiraspol, FC Sucleia, Sporting Trestieni, FC Florești, FC Fălești, FCM Ungheni
Grupa B: Olimp Comrat, Real Succes Chișinău, FC Văsieni, Spartanii Slemet, Victoria Chișinău

Vă prezentăm programul partidelor rundei inaugurale:

Etapa 1 (26-27 august)
Sheriff-2 - FCM Ungheni
FC Sucleia - FC Fălești
Sporting - FC Florești
Olimp - Victoria
Real Succes - FC Văsieni


Programul complet va fi publicat mai tîrziu pe site-ul nostru.

În fiecare grupă echipele vor disputa câte 10 meciuri în sistem tur-retur. În baza rezultatelor celor 10 etape se vor stabili echipele participante în Faza II - în Grupa 1 și Grupa 2:

a) Grupa 1 va fi formată din 6 echipe și va include 4 echipe clasate pe primele două locuri în Grupele A și B din Faza I a competiției Liga 1, precum și 2 echipe clasate pe locurile 7 și 8 după Faza I a competiției Super Liga;
Echipele vor disputa câte 10 meciuri în sistem tur-retur. În baza rezultatelor celor 10 etape din Grupa 1 se va stabili câștigătorul și premianții Ligii 1. Campioana va primi dreptul de a evolua în următoarea ediție a competiției Super Liga.

b) Grupa 2 va fi formată din 8 echipe și va include echipele clasate pe locurile 3-6 în Grupele A și B din Faza I a competiției Liga 1. În Grupa 2 meciurile se vor desfășura în 7 etape. În baza rezultatelor celor 7 etape din Grupa 2, ultimele două clasate echipe vor retrograda în Liga 2, iar celelalte 6 echipe vor participa în runda play-off. Câștigătorul rundei play-off va obține dreptul de a evolua în următoarea ediție a competiției Super Liga.

c) Runda play-off va fi disputată după cum urmează:

Prima etapă

- echipele clasate pe locurile 1-6 în Grupa 2 vor forma 3 perechi (1 - 6, 2 - 5, 3 - 4). Învingătoarele, care vor fi stabilite dintr-un singur meci, vor accede în etapa următoare, unde se vor alătura formațiilor clasate pe locurile 2 - 6 în Grupa 1.

Etapa a doua

- echipele câștigătoare a perechilor din Prima Etapă a rundei play-off vor forma 3 perechi cu echipele care s-au clasat pe locurile 2-4 în Faza II Grupa l a Ligii 1, după cum urmează:
- câștigătorul perechii 3-4 a Primei Etape din runda play-off va juca cu echipa care a ocupat locul 2 în Grupa 1
- câștigătorul perechii 2-5 a Primei Etape din runda play-off va juca cu echipa care a ocupat locul 3 în Grupa 1;
- câștigătorul perechii 1-6 a Primei Etape din runda play-off va juca cu echipa care a ocupat locul 4 în Grupa 1;
- încă o pereche din Etapa a Doua din runda play-off va fi formată din echipele care au ocupat locurile 5 și 6 în Grupa 1.

Toate meciurile din runda play-off se vor juca în sistem olimpic (eliminatoriu), dintr-un singur meci, iar câștigătoarea va promova în Super Liga.

Pentru faza II a competiției nu vor fi luate în calcul punctele acumulate în faza I. Toate echipele vor începe faza II a competiției cu zero puncte.
Nic
07.07.2022
21:49

Что бы Единцы играли в девизии А должны проити сначала через Дрокию но мечтать не вредно

Плаха
07.07.2022
21:34

ЕДИНЦЫ

Vin-2021
07.07.2022
17:22

Zimbru-2 ,academia Zimbru

Vit
«Atenție! Posibil acest utilizator a scris comentarii folosind mai multe nick-uri: Vin-2021»
07.07.2022
17:20

Zimbru-2

111
07.07.2022
16:44

какая разница между Б-А одни сбитые летчики или ветераны смешно играют на всех фронтах пляж сокка и так далее )))

Paza!anulare!
07.07.2022
15:57

В Бендерах надо делать команду по водному поло, там норм базин

FCTB
07.07.2022
15:49

для Nic
Ну если бы была Тигина, то они имели бы право играть с Дивизии-А.
А так как команда, с новой истории то должны конечно играть с дивизии-б. Так, что не нервничай так.

Nic
07.07.2022
12:49

Ребята ещё раз объясняю что не надо из грязи в князи ваши Бендеры должны начать с девизии В это как понять то они играют то они снимаются и сразу в девизии А нет ребята пусть с начала побегают по В а потом если заслужат то пожалуйста а то другим командам будет обидно

eWerest
07.07.2022
08:53

Бендеры!!!!

FC LA FAMILIA

Бендеры!!!!
07.07.2022
08:26

FCTB

Какая новая футбольная команда в Бендерах? Сборная пацанов с Борисовки?

Real
06.07.2022
20:13

Ce schema serioasa au inventat! Premiul Nobel pentru fmf...

Nic
06.07.2022
20:11

Cahulul poate sa joace acum in campionatul di Zimbabve Cahulul trebue sa inceapa totul de la inceput vrabiea malai viseaza

Просто жесть
06.07.2022
19:51

Эту билиберду трудно понять, намудрили непонятно что замутили.

Db
06.07.2022
19:31

Объясните регламент...

Tot ii clar
06.07.2022
19:31

Cahul va juca in locu lu iscra

Григорий
06.07.2022
19:21

Согласно пункту 4.8 из Регламента Чемпионата, право выступать в Лиге 1 принадлежит Дрокии . Какое решение примет Исполнительный Комитет???? Чудеса бывают...

Nic
06.07.2022
18:45

С какой стати команда из Бендер должна играть в дивизии А она должна начать играть с девизии В также как и команда из Ставчен в девизии А должна играть команда Сперанца из Дрокии тем более что у команды есть лицензия и новые игроки на просмотре так что не надо сразу из грязи в князи

oleg123
06.07.2022
18:44

Hai Drochia ! Aveti sansa de a spala rusinea din sezonul trecut !

Paza!anulare!
06.07.2022
18:09

FCTB pai va juca o echipa din bender. Deja denumirea poate sa fie macar și живое пиво фк

Оигт
06.07.2022
17:55

20 матчей для первых 4-х команд
17 матчей с 5-го по 11 место.

365 дней в году : 17 = получается 1 игра за 21 дня.

Поднимаем уровень футбола.......

Vin-2021
06.07.2022
17:44

Zimbru-2

FCTB
06.07.2022
17:39

для Paza!anulare!

Тигины уже не существует.
А в Бендерах будет новая футбольная команда.

Paza!anulare!
06.07.2022
16:57

Va juca ori FC Tighina , ori va juca Stăuceni .

eWerest
06.07.2022
14:23

Speranta Drochia va juca in locul lu Iskra, respectiv Iskra va juca în
Liga II Nord(ex Divizia B)

Calendarul sezonului
Liga 1 2022/23, Grupa A
26.08.2022, Etapa 1
  • FC Sucleia - FC Fălești
    17:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
26.08.2022, Etapa 1
  • Olimp - Victoria
    17:00
  • Real-Succes - FC Văsieni
    17:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
27.08.2022, Etapa 1
  • Sheriff-2 - FCM Ungheni
    17:00
  • Speranis - FC Florești
    17:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
27.08.2022, Etapa 1
  • Speranța D - Spartanii
    17:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
02.09.2022, Etapa 2
  • Sheriff-2 - FC Sucleia
    17:00
  • FC Fălești - Speranis
    17:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
02.09.2022, Etapa 2
  • Spartanii - Real-Succes
    17:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
03.09.2022, Etapa 2
  • FCM Ungheni - FC Florești
    17:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
03.09.2022, Etapa 2
  • Victoria - FC Văsieni
    17:00
  • Olimp - Speranța D
    17:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
09.09.2022, Etapa 3
  • FC Sucleia - FCM Ungheni
    17:00
  • Speranis - Sheriff-2
    17:00
  • FC Florești - FC Fălești
    17:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
09.09.2022, Etapa 3
  • Real-Succes - Olimp
    17:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
10.09.2022, Etapa 3
  • Speranța D - Victoria
    17:00
  • FC Văsieni - Spartanii
    17:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
16.09.2022, Etapa 4
  • FCM Ungheni - FC Fălești
    16:00
  • Sheriff-2 - FC Florești
    16:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
16.09.2022, Etapa 4
  • Olimp - FC Văsieni
    16:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
17.09.2022, Etapa 4
  • FC Sucleia - Speranis
    16:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
17.09.2022, Etapa 4
  • Victoria - Spartanii
    16:00
  • Speranța D - Real-Succes
    16:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
30.09.2022, Etapa 5
  • Speranis - FCM Ungheni
    16:00
  • FC Florești - FC Sucleia
    16:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
30.09.2022, Etapa 5
  • FC Văsieni - Speranța D
    16:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
01.10.2022, Etapa 5
  • FC Fălești - Sheriff-2
    16:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
01.10.2022, Etapa 5
  • Real-Succes - Victoria
    16:00
  • Spartanii - Olimp
    16:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
07.10.2022, Etapa 6
  • FC Florești - Speranis
    15:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
07.10.2022, Etapa 6
  • FC Văsieni - Real-Succes
    15:00
  • Spartanii - Speranța D
    15:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
08.10.2022, Etapa 6
  • FCM Ungheni - Sheriff-2
    15:00
  • FC Fălești - FC Sucleia
    15:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
08.10.2022, Etapa 6
  • Victoria - Olimp
    15:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
14.10.2022, Etapa 7
  • FC Fălești - FCM Ungheni
    15:00
  • FC Sucleia - Sheriff-2
    15:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
14.10.2022, Etapa 7
  • Real-Succes - Spartanii
    15:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
15.10.2022, Etapa 7
  • Speranis - FC Fălești
    15:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
15.10.2022, Etapa 7
  • FC Văsieni - Victoria
    15:00
  • Speranța D - Olimp
    15:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
21.10.2022, Etapa 8
  • FC Fălești - FC Florești
    14:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
21.10.2022, Etapa 8
  • Olimp - Real-Succes
    14:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
22.10.2022, Etapa 8
  • FCM Ungheni - FC Sucleia
    14:00
  • Sheriff-2 - Speranis
    14:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
22.10.2022, Etapa 8
  • Victoria - Speranța D
    14:00
  • Spartanii - FC Văsieni
    14:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
28.10.2022, Etapa 9
  • Speranis - FC Sucleia
    14:00
  • FC Florești - Sheriff-2
    14:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
28.10.2022, Etapa 9
  • Real-Succes - Speranța D
    14:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
29.10.2022, Etapa 9
  • FC Fălești - FCM Ungheni
    14:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
29.10.2022, Etapa 9
  • FC Văsieni - Olimp
    14:00
  • Spartanii - Victoria
    14:00
Liga 1 2022/23, Grupa A
04.11.2022, Etapa 10
  • FCM Ungheni - Speranis
    13:00
  • FC Sucleia - FC Florești
    13:00
  • Sheriff-2 - FC Fălești
    13:00
Liga 1 2022/23, Grupa B
04.11.2022, Etapa 10
  • Victoria - Real-Succes
    13:00
  • Speranța D - FC Văsieni
    13:00
  • Olimp - Spartanii
    13:00
Calendarul sezonului
Conferința