Noutăți
Concursul Pronosticurilor

Vulturii Cutezători și-a asigurat titlul în Liga 2 Nord cu două etape înainte de finalul campionatului și a primit dreptul de a evolua în Liga 1

10 mai 2024, vineri
Sursa: Site-ul oficial al FMF
Vulturii Cutezători și-a asigurat titlul în Liga 2 Nord cu două etape înainte de finalul campionatului și a primit dreptul de a evolua în Liga 1

Echipa Vulturii Cutezători a câștigat titlul în Liga 2 Nord a Campionatului Republicii Moldova la Fotbal, Ediția 2023/24, cu două etape înainte de finalul competiției. Formația din Sîngerei a acumulat un total de 54 de puncte în clasament. Aceasta este urmată, la o diferență de 4 puncte, de EFA Visoca.

Pe 11 mai, în etapa a 21-a a Ligii 2 Nord, Vulturii Cutezători ar fi trebuit să întâlnească echipa FC Visoca, însă potrivit deciziei Comisiei de Disciplină a FMF, formația din Soroca a fost exclusă din competiție, în octombrie 2023, iar toate echipele adverse, ce urmează să întâlnească FC Visoca, obțin automat victorie tehnică cu rezultatul de 3-0, conform conform art. 18.18 al Regulamentului Campionatului R. Moldova la Fotbal. Astfel, formația din Sângerei va acumula automat 57 de puncte și nu mai poate fi ajunsă de urmăritoare.

Vulturii Cutezători a dominat categoric competiția din acest sezon, fiind de 20 etape de neînvins, în care a înregistrat 17 victorii și 3 egalități.

Câștigătoarea Ligii 2 Nord are dreptul de a promova în Liga 1. Pentru a participa în Liga 1, ediția 2024/25, Vulturii Cutezători trebuie să susțină procesul de licențiere a cluburilor FMF.

Vă reamintim că în Liga 2 Sud câștigătoare a devenit FC Stăuceni.

Роберт
12.05.2024
07:58

Скажите только мне одно , как клуб с 1 мил леев не может выиграть Лигу 2 ???

Кто там главные в Високе??? алё вы кого набрали

в зимнем кубке сколько разговоров…

Yoyo
12.05.2024
07:21

Слишком много было Висока, одну сняли, теперь не будут путать)))

Тренеришко
11.05.2024
22:54

И какой парадокс. Команда снялась в октябре, но в мае умудрилась остаться на втором месте с отрывом всего в 4 очка от чемпиона.

Тренеришко
11.05.2024
22:51

Боже, что вы несёте? Какая команда снялась с чемпионата?

))))
11.05.2024
11:20

Какой чемпионат такие и журналисты ?

Админу
11.05.2024
02:48

Как можно такой бред было написать?Лаврентий увольняй таких деятелей которые далеки от футбола,EFA Visoca как раз что играет и довольно таки не плохо,там половина бывших с Сперманиса бегают

Kapushon
10.05.2024
17:47

Ia mai verifică d-nule jurnalist , care echipă a fost eliminată din competiția ligii 2. Stimați -vă munca și postați toate aiurelile , care vă vin în cap ... Rușine !

Calendarul sezonului
Faza 1, grupa A
18.08.2023, Etapa 1
  • FCM Ungheni - Dinamo-Auto
    6:0
  • Sheriff-2 - Victoria
    3:2
Faza 1, grupa B
18.08.2023, Etapa 1
  • FC Fălești - Olimp
    2:1
Faza 1, grupa A
19.08.2023, Etapa 1
  • Speranța D - Iskra
    1:0
Faza 1, grupa B
19.08.2023, Etapa 1
  • Real-Succes - Speranis
    0:3
  • Univer - Saksan
    3:3
Faza 1, grupa A
25.08.2023, Etapa 2
  • Victoria - Iskra
    7:1
  • Sheriff-2 - FCM Ungheni
    1:0
Faza 1, grupa B
25.08.2023, Etapa 2
  • Olimp - Saksan
    1:1
Faza 1, grupa A
26.08.2023, Etapa 2
  • Dinamo-Auto - Speranța D
    1:2
Faza 1, grupa B
26.08.2023, Etapa 2
  • Speranis - Univer
    3:2
  • FC Fălești - Real-Succes
    1:0
Faza 1, grupa A
01.09.2023, Etapa 3
  • FCM Ungheni - Victoria
    1:1
  • Speranța D - Sheriff-2
    0:2
Faza 1, grupa B
01.09.2023, Etapa 3
  • Univer - FC Fălești
    3:0
Faza 1, grupa A
02.09.2023, Etapa 3
  • Iskra - Dinamo-Auto
    1:0
Faza 1, grupa B
02.09.2023, Etapa 3
  • Real-Succes - Olimp
    1:1
  • Saksan - Speranis
    0:0
Faza 1, grupa A
15.09.2023, Etapa 4
  • Victoria - Dinamo-Auto
    4:1
  • Sheriff-2 - Iskra
    4:0
Faza 1, grupa B
15.09.2023, Etapa 4
  • Olimp - Speranis
    2:2
  • Real-Succes - Univer
    0:3
Faza 1, grupa A
16.09.2023, Etapa 4
  • FCM Ungheni - Speranța D
    2:1
Faza 1, grupa B
16.09.2023, Etapa 4
  • FC Fălești - Saksan
    1:2
Faza 1, grupa A
22.09.2023, Etapa 5
  • Dinamo-Auto - Sheriff-2
    0:3
Faza 1, grupa B
22.09.2023, Etapa 5
  • Univer - Olimp
    0:0
  • Speranis - FC Fălești
    0:1
Faza 1, grupa A
23.09.2023, Etapa 5
  • Speranța D - Victoria
    1:3
  • Iskra - FCM Ungheni
    3:2
Faza 1, grupa B
23.09.2023, Etapa 5
  • Saksan - Real-Succes
    4:2
Faza 1, grupa A
29.09.2023, Etapa 6
  • Victoria - Sheriff-2
    1:0
  • Dinamo-Auto - FCM Ungheni
    1:5
Faza 1, grupa B
29.09.2023, Etapa 6
  • Olimp - FC Fălești
    2:3
Faza 1, grupa A
30.09.2023, Etapa 6
  • Iskra - Speranța D
    2:1
Faza 1, grupa B
30.09.2023, Etapa 6
  • Speranis - Real-Succes
    2:1
  • Saksan - Univer
    1:1
Faza 1, grupa B
06.10.2023, Etapa 7
  • Univer - Speranis
    2:1
Faza 1, grupa A
07.10.2023, Etapa 7
  • Speranța D - Dinamo-Auto
    0:0
  • Iskra - Victoria
    0:2
Faza 1, grupa B
07.10.2023, Etapa 7
  • Saksan - Olimp
    1:1
  • Real-Succes - FC Fălești
    0:3
Faza 1, grupa A
08.10.2023, Etapa 7
  • Sheriff-2 - FCM Ungheni
    5:1
Faza 1, grupa A
20.10.2023, Etapa 8
  • Sheriff-2 - Speranța D
    1:0
Faza 1, grupa B
20.10.2023, Etapa 8
  • Speranis - Saksan
    1:3
  • FC Fălești - Univer
    1:2
Faza 1, grupa A
21.10.2023, Etapa 8
  • Victoria - FCM Ungheni
    5:3
  • Dinamo-Auto - Iskra
    1:4
Faza 1, grupa B
21.10.2023, Etapa 8
  • Olimp - Real-Succes
    3:1
Faza 1, grupa A
27.10.2023, Etapa 9
  • Speranța D - FCM Ungheni
    2:1
Faza 1, grupa B
27.10.2023, Etapa 9
  • Univer - Real-Succes
    2:1
Faza 1, grupa A
28.10.2023, Etapa 9
  • Dinamo-Auto - Victoria
    0:3
  • Iskra - Sheriff-2
    1:1
Faza 1, grupa B
28.10.2023, Etapa 9
  • Saksan - FC Fălești
    2:0
  • Speranis - Olimp
    2:0
Faza 1, grupa A
02.11.2023, Etapa 10
  • Sheriff-2 - Dinamo-Auto
    8:0
Faza 1, grupa B
04.11.2023, Etapa 10
  • Olimp - Univer
    0:2
  • Real-Succes - Saksan
    0:5
  • FC Fălești - Speranis
    0:0
Faza 1, grupa A
05.11.2023, Etapa 10
  • FCM Ungheni - Iskra
    3:1
  • Victoria - Speranța D
    1:0
Faza 1, grupa A
10.11.2023, Etapa 11
  • FCM Ungheni - Dinamo-Auto
    7:0
Faza 1, grupa B
10.11.2023, Etapa 11
  • FC Fălești - Olimp
    0:1
  • Real-Succes - Speranis
    1:5
Faza 1, grupa A
11.11.2023, Etapa 11
  • Sheriff-2 - Victoria
    1:0
  • Speranța D - Iskra
    0:0
Faza 1, grupa B
11.11.2023, Etapa 11
  • Univer - Saksan
    0:1
Faza 1, grupa A
24.11.2023, Etapa 12
  • FCM Ungheni - Sheriff-2
    3:1
Faza 1, grupa B
24.11.2023, Etapa 12
  • FC Fălești - Real-Succes
    2:5
  • Speranis - Univer
    2:4
Faza 1, grupa A
25.11.2023, Etapa 12
  • Dinamo-Auto - Speranța D
    1:3
  • Victoria - Iskra
    7:1
Faza 1, grupa B
25.11.2023, Etapa 12
  • Olimp - Saksan
    0:3
Faza 1, grupa A
01.12.2023, Etapa 13
  • Iskra - Dinamo-Auto
    6:1
Faza 1, grupa B
01.12.2023, Etapa 13
  • Real-Succes - Olimp
    1:2
  • Saksan - Speranis
    5:0
Faza 1, grupa B
02.12.2023, Etapa 13
  • Univer - FC Fălești
    3:2
Faza 1, grupa A
03.12.2023, Etapa 13
  • Speranța D - Sheriff-2
    1:0
  • FCM Ungheni - Victoria
    3:6
Faza 1, grupa A
08.12.2023, Etapa 14
  • Sheriff-2 - Iskra
    1:1
  • FCM Ungheni - Speranța D
    0:0
Faza 1, grupa A
09.12.2023, Etapa 14
Faza 1, grupa B
09.12.2023, Etapa 14
  • Real-Succes - Univer
    1:2
  • FC Fălești - Saksan
    4:7
  • Olimp - Speranis
    3:1
Faza 1, grupa A
16.12.2023, Etapa 15
  • Speranța D - Victoria
    2:1
  • Iskra - FCM Ungheni
    3:1
  • Dinamo-Auto - Sheriff-2
    0:7
Faza 1, grupa B
16.12.2023, Etapa 15
  • Univer - Olimp
    4:2
  • Saksan - Real-Succes
    6:0
  • Speranis - FC Fălești
    4:4
Faza 2, Grupa 1
08.03.2024, Etapa 1
  • Univer - Spartanii
    1:1
  • Speranța D - Saksan
    0:2
Faza 2, Grupa 2
08.03.2024, Etapa 1
  • Sheriff-2 - Iskra
    3:0
  • FCM Ungheni - Real-Succes
    2:1
Faza 2, Grupa 2
09.03.2024, Etapa 1
Faza 2, Grupa 1
10.03.2024, Etapa 1
  • FC Florești - Victoria
    4:0
Faza 2, Grupa 1
15.03.2024, Etapa 2
  • Victoria - Spartanii
    4:1
Faza 2, Grupa 2
15.03.2024, Etapa 2
Faza 2, Grupa 1
16.03.2024, Etapa 2
  • Saksan - Univer
    0:3
Faza 2, Grupa 2
16.03.2024, Etapa 2
  • Iskra - Speranis
    0:1
  • FC Fălești - Olimp
    2:1
Faza 2, Grupa 1
17.03.2024, Etapa 2
  • FC Florești - Speranța D
    3:0
Faza 2, Grupa 1
29.03.2024, Etapa 3
  • Spartanii - Saksan
    2:4
Faza 2, Grupa 2
29.03.2024, Etapa 3
Faza 2, Grupa 1
30.03.2024, Etapa 3
  • Speranța D - Victoria
    1:1
  • Univer - FC Florești
    1:2
Faza 2, Grupa 2
30.03.2024, Etapa 3
  • Speranis - FC Fălești
    1:0
Faza 2, Grupa 2
05.04.2024, Etapa 4
Faza 2, Grupa 1
06.04.2024, Etapa 4
  • Victoria - Saksan
    1:2
  • FC Florești - Spartanii
    3:0
  • Speranța D - Univer
    0:3
Faza 2, Grupa 2
06.04.2024, Etapa 4
  • Iskra - FC Fălești
    2:1
Faza 2, Grupa 1
12.04.2024, Etapa 5
  • Univer - Victoria
    2:3
Faza 2, Grupa 2
12.04.2024, Etapa 5
  • Speranis - Sheriff-2
    0:1
  • FC Fălești - Real-Succes
    3:2
Faza 2, Grupa 1
13.04.2024, Etapa 5
  • Spartanii - Speranța D
    2:1
  • Saksan - FC Florești
    0:1
Faza 2, Grupa 2
13.04.2024, Etapa 5
Faza 2, Grupa 1
16.04.2024, Etapa 6
  • Victoria - FC Florești
    1:0
  • Saksan - Speranța D
    1:0
Faza 2, Grupa 1
17.04.2024, Etapa 6
  • Spartanii - Univer
    2:1
Faza 2, Grupa 2
19.04.2024, Etapa 6
  • Iskra - Real-Succes
    3:0
  • Sheriff-2 - FC Fălești
    9:0
  • FCM Ungheni - Speranis
    2:2
Faza 2, Grupa 1
20.04.2024, Etapa 7
  • Spartanii - Victoria
    0:1
  • Univer - Saksan
    1:2
  • Speranța D - FC Florești
    0:3
Faza 2, Grupa 2
20.04.2024, Etapa 6
Faza 2, Grupa 2
26.04.2024, Etapa 7
Faza 2, Grupa 1
27.04.2024, Etapa 8
  • Victoria - Speranța D
    5:1
  • FC Florești - Univer
    1:1
  • Saksan - Spartanii
    1:3
Faza 2, Grupa 1
03.05.2024, Etapa 9
  • Univer - Speranța D
    7:0
  • Spartanii - FC Florești
    1:2
Faza 2, Grupa 1
04.05.2024, Etapa 9
  • Saksan - Victoria
    0:1
Play-off
04.05.2024, 1/8 de finală
  • Olimp - FC Fălești
    3:0
  • Speranis - FCM Ungheni
    3:2
Faza 2, Grupa 1
08.05.2024, Etapa 10
  • Victoria - Univer
    4:1
  • Speranța D - Spartanii
    1:2
  • FC Florești - Saksan
    2:2
Play-off
11.05.2024, 1/4 de finală
  • Univer - Speranța D
    2:1
  • Victoria - Speranis
    3:0
  • Spartanii - Iskra
    1:1
  • Saksan - Olimp
    0:0
Play-off
17.05.2024, 1/2 de finală
  • Victoria - Univer
    3:0
  • Saksan - Iskra
    4:0
Play-off
23.05.2024, Finala
  • Victoria - Saksan
    1:0
Calendarul sezonului
Conferința
FAZA 2, GRUPA 1
Echipa
M
V
E
Î
Goluri
P
1. FC Florești
10
7
2
1
21:6
23
2. Victoria
10
7
1
2
21:12
22
3. Saksan
10
5
1
4
14:14
16
4. Spartanii
10
4
1
5
14:19
13
5. Univer
10
3
2
5
21:15
11
6. Speranța D
10
0
1
9
4:29
1
Golgheteri
S.Țurcan (Spartanii)
7 (3)
Cozma (Univer)
6
Holodov (FC Florești)
6 (1)
Gurgurov (Victoria)
5
Ad.Rusu (Victoria)
4
Molla (Victoria)
4
N.Rotaru (Spartanii)
4
Namolovan (Victoria)
3
D.Muntean (FC Florești)
3
Picus (FC Florești)
3
Zverikin (Saksan)
3
Borovschii (Univer)
3
Pulucciu (Univer)
3 (1)
FAZA 2, GRUPA 2
Echipa
M
V
E
Î
Goluri
P
1. Sheriff-2
7
6
1
0
28:5
19
2. Olimp
7
5
0
2
17:8
15
3. Speranis
7
4
1
2
10:6
13
4. FCM Ungheni
7
3
2
2
12:15
11
5. FC Fălești
7
3
1
3
11:17
10
6. Iskra
7
3
0
4
10:10
9
7. Real-Succes
7
1
1
5
11:17
4
8. Dinamo-Auto
7
0
0
7
0:21
0
Dinamo-Auto s-a retras din campionat din cauza problemelor financiare. În toate partidele echipei i-a fost acordată înfrîngere tehnică
Golgheteri
Spatar (Sheriff-2)
5
Decev (Olimp)
4
D.Boțan (Sheriff-2)
4
Loukou (Sheriff-2)
4
Boico (FC Fălești)
3
Golovatîi (FC Fălești)
3
A.Popovici (Olimp)
3
Dijinari (Sheriff-2)
3 (1)