Noutăți
Concursul Pronosticurilor

Au fost desemnate perechile primei etape play-off în lupta pentru promovarea în Super Liga

28 aprilie 2023, vineri
Sursa: Divizia-A.md
Au fost desemnate perechile primei etape play-off în lupta pentru promovarea în Super Liga În Liga 1, s-a încheiat Faza II din Grupa 2. FCM Ungheni și Olimp Comrat, care au ocupat ultimele două locuri în clasament, au retrogradat și vor evolua în sezonul viitor în Liga 2.

Cele șase echipe rămase în Grupa 2 vor continua lupta în etapele play-off pentru accederea în Super Liga.

În prima etapă play-off se vor evolua trei perechi în funcție de locurile ocupate (1 - 6, 2 - 5, 3 - 4):

Sheriff-2 - Real-Succes (Real-Succes va promova automat în etapa a doua din play-off)
Speranis - Speranța Drochia
FC Văsieni - FC Sucleia

Câștigătoarea Grupei 1 în urma a 10 etape disputate, va accede în Superliga. Echipele rămase din Grupa 1 vor juca un play-off alături de primele trei echipe clasate în Grupa 2 (în urma rezultatelor celor 7 etape jucate și a primei etape play-off) și vor lupta pentru al doilea bilet de accedere în Super Liga.
u 19
«Atenție! Posibil acest utilizator a scris comentarii folosind mai multe nick-uri: 1111, 243761»
04.05.2023
11:05

Цитата Vaja
Так шериф2 забил 14 на чужом поле, а сперанис 4, что ты хочешь?
nu Vrea el nica,el incearca sa spuna de meciurile directe dintre sheriff si speranis.....

243761
«Atenție! Posibil acest utilizator a scris comentarii folosind mai multe nick-uri: 1111, u 19»
04.05.2023
10:56

Цитата Ivancea
asta cu ce ocazie Sherif e pe locul 1 daca regulamentul zice ca Nisporeni a ocupat locul 1, sau regulamentul nu se respecta?c) numărul mai mare de goluri marcate în deplasare în jocurile directe;
S a anuluat Regula ce tine de golul in deplasare!

1111
«Atenție! Posibil acest utilizator a scris comentarii folosind mai multe nick-uri: 243761, u 19»
04.05.2023
10:54

Va bateti joc?))) si asa Real Succes in ultimul meci a evitat retrogradarea ,si ei trec automat in urmatoarea faza pe cand cei care au luptat cot la cot cu primu loc au de jucat un meci ca sa ajunga unde au ajuns Real-Succes ,dar inca si mai departe Real Succes ajunge la cea mai slaba echipa din grupa 1 ,eu zic sa incerce sa treaca procesul de promovare directa in SuperLiga )) a vdrug :D:D

Щьн
30.04.2023
12:49

3. Количество забитых мячей на чужом поле. Тут Ниспорены забили в Тирасполе и по личным встречам впереди , также как и Суклея впереди Сперанцы по личным встречам ( хотя второй матч не сыгран тоже).

Vaja
29.04.2023
16:37

Цитата Щьн
Есть регламент в случае равенства очков где прописанно так.1. При равенстве очков считается количество очков между собой2. Если равно то считается лучшая разница забитых голов между собой.3. Если и это равно то количество голов на чужом поле если первые 2 показатели равны, потэтому показателю Ниспорены первые.4 . Количество забитых голов в игре между собой5. Количество побед в чемпионате6. И только под 6 пунктом считается забитые или пропущенные.Да регламент кривой, да непродумали что игра одна. Но его нужно следовать.
Так шериф2 забил 14 на чужом поле, а сперанис 4, что ты хочешь?

Щьн
29.04.2023
15:23

Есть регламент в случае равенства очков где прописанно так.
1. При равенстве очков считается количество очков между собой
2. Если равно то считается лучшая разница забитых голов между собой.
3. Если и это равно то количество голов на чужом поле если первые 2 показатели равны, потэтому показателю Ниспорены первые.
4 . Количество забитых голов в игре между собой
5. Количество побед в чемпионате
6. И только под 6 пунктом считается забитые или пропущенные.

Да регламент кривой, да непродумали что игра одна. Но его нужно следовать.

bs
29.04.2023
09:34

Foarte complicata formula , si cam fara nici un sens , deoarece tot una Dacia si Dinamo-auto vor promova , ca-ci alte echipe nu au stadioane potrivite ,finante , si nu vor trece licentierea . Asta se numeste '' Hai sa jucam citeva meciuri ,sa nu zica lumea , ca totul e deja hotarit din timp '',si inca mult timp nu o vedem nici o echipa din divizia '' A '' sa promoveze in Superliga . Ca la alegerile din Rusia , toti ese la vot , dar cistigatorul este stiut din timp .

Pfff
29.04.2023
01:58

Цитата Щьн
Если Шериф выше в таблице чем Сперанис то тогда и Дрокия должна быть выше чем Суклея. Колхоз фмф
в чем заключается твоя логика? По разнице забитых и пропущеных, Шериф лучше! А Суклея выйграла у Дрокии очную встречу! В чем тут колхоз?

Щьн
29.04.2023
01:11

Если Шериф выше в таблице чем Сперанис то тогда и Дрокия должна быть выше чем Суклея.
Колхоз фмф

Vaja
28.04.2023
22:17

Цитата Ivancea
asta cu ce ocazie Sherif e pe locul 1 daca regulamentul zice ca Nisporeni a ocupat locul 1, sau regulamentul nu se respecta?c) numărul mai mare de goluri marcate în deplasare în jocurile directe;
Păi ei egal au jucat, ce fel de goluri marcate în deplasare? După golaveraj general sheriff2 e pe primul

MD1
28.04.2023
22:17

Si echipa gazda sa fie acea care este mai sus in clasament.Asa se face in tarile europene.

MD1
28.04.2023
22:11

Ce logica moldoveneasca))
Nu mai bine ca echipa care este mai sus in clasament sa se califice in turul 2 automat(adica Speranis).Iar Real Succes sa joace cu Vasieni?
Real Succes inca oleaca si pleca in Liga 2.Dar acum se califica deodata in turul 2.
Nu este gandit deloc.In sezonul urmator poate o sa faca modificari in sistema asta.

Ivancea
28.04.2023
18:29

asta cu ce ocazie Sherif e pe locul 1 daca regulamentul zice ca Nisporeni a ocupat locul 1, sau regulamentul nu se respecta?

c) numărul mai mare de goluri marcate în deplasare în jocurile directe;

1 kg de fotbal md
28.04.2023
18:01

Care e tolcul daca nici una nu are bani sa joace în naționala ? Ce bred asta cu invalizii din liga asta ?

Calendarul sezonului
Faza 1, grupa A
18.08.2023, Etapa 1
  • FCM Ungheni - Dinamo-Auto
    6:0
  • Sheriff-2 - Victoria
    3:2
Faza 1, grupa B
18.08.2023, Etapa 1
  • FC Fălești - Olimp
    2:1
Faza 1, grupa A
19.08.2023, Etapa 1
  • Speranța D - Iskra
    1:0
Faza 1, grupa B
19.08.2023, Etapa 1
  • Real-Succes - Speranis
    0:3
  • Univer - Saksan
    3:3
Faza 1, grupa A
25.08.2023, Etapa 2
  • Victoria - Iskra
    7:1
  • Sheriff-2 - FCM Ungheni
    1:0
Faza 1, grupa B
25.08.2023, Etapa 2
  • Olimp - Saksan
    1:1
Faza 1, grupa A
26.08.2023, Etapa 2
  • Dinamo-Auto - Speranța D
    1:2
Faza 1, grupa B
26.08.2023, Etapa 2
  • Speranis - Univer
    3:2
  • FC Fălești - Real-Succes
    1:0
Faza 1, grupa A
01.09.2023, Etapa 3
  • FCM Ungheni - Victoria
    1:1
  • Speranța D - Sheriff-2
    0:2
Faza 1, grupa B
01.09.2023, Etapa 3
  • Univer - FC Fălești
    3:0
Faza 1, grupa A
02.09.2023, Etapa 3
  • Iskra - Dinamo-Auto
    1:0
Faza 1, grupa B
02.09.2023, Etapa 3
  • Real-Succes - Olimp
    1:1
  • Saksan - Speranis
    0:0
Faza 1, grupa A
15.09.2023, Etapa 4
  • Victoria - Dinamo-Auto
    4:1
  • Sheriff-2 - Iskra
    4:0
Faza 1, grupa B
15.09.2023, Etapa 4
  • Olimp - Speranis
    2:2
  • Real-Succes - Univer
    0:3
Faza 1, grupa A
16.09.2023, Etapa 4
  • FCM Ungheni - Speranța D
    2:1
Faza 1, grupa B
16.09.2023, Etapa 4
  • FC Fălești - Saksan
    1:2
Faza 1, grupa A
22.09.2023, Etapa 5
  • Dinamo-Auto - Sheriff-2
    0:3
Faza 1, grupa B
22.09.2023, Etapa 5
  • Univer - Olimp
    0:0
  • Speranis - FC Fălești
    0:1
Faza 1, grupa A
23.09.2023, Etapa 5
  • Speranța D - Victoria
    1:3
  • Iskra - FCM Ungheni
    3:2
Faza 1, grupa B
23.09.2023, Etapa 5
  • Saksan - Real-Succes
    4:2
Faza 1, grupa A
29.09.2023, Etapa 6
  • Victoria - Sheriff-2
    1:0
  • Dinamo-Auto - FCM Ungheni
    1:5
Faza 1, grupa B
29.09.2023, Etapa 6
  • Olimp - FC Fălești
    2:3
Faza 1, grupa A
30.09.2023, Etapa 6
  • Iskra - Speranța D
    2:1
Faza 1, grupa B
30.09.2023, Etapa 6
  • Speranis - Real-Succes
    2:1
  • Saksan - Univer
    1:1
Faza 1, grupa B
06.10.2023, Etapa 7
  • Univer - Speranis
    2:1
Faza 1, grupa A
07.10.2023, Etapa 7
  • Speranța D - Dinamo-Auto
    0:0
  • Iskra - Victoria
    0:2
Faza 1, grupa B
07.10.2023, Etapa 7
  • Saksan - Olimp
    1:1
  • Real-Succes - FC Fălești
    0:3
Faza 1, grupa A
08.10.2023, Etapa 7
  • Sheriff-2 - FCM Ungheni
    5:1
Faza 1, grupa A
20.10.2023, Etapa 8
  • Sheriff-2 - Speranța D
    1:0
Faza 1, grupa B
20.10.2023, Etapa 8
  • Speranis - Saksan
    1:3
  • FC Fălești - Univer
    1:2
Faza 1, grupa A
21.10.2023, Etapa 8
  • Victoria - FCM Ungheni
    5:3
  • Dinamo-Auto - Iskra
    1:4
Faza 1, grupa B
21.10.2023, Etapa 8
  • Olimp - Real-Succes
    3:1
Faza 1, grupa A
27.10.2023, Etapa 9
  • Speranța D - FCM Ungheni
    2:1
Faza 1, grupa B
27.10.2023, Etapa 9
  • Univer - Real-Succes
    2:1
Faza 1, grupa A
28.10.2023, Etapa 9
  • Dinamo-Auto - Victoria
    0:3
  • Iskra - Sheriff-2
    1:1
Faza 1, grupa B
28.10.2023, Etapa 9
  • Saksan - FC Fălești
    2:0
  • Speranis - Olimp
    2:0
Faza 1, grupa A
02.11.2023, Etapa 10
  • Sheriff-2 - Dinamo-Auto
    8:0
Faza 1, grupa B
04.11.2023, Etapa 10
  • Olimp - Univer
    0:2
  • Real-Succes - Saksan
    0:5
  • FC Fălești - Speranis
    0:0
Faza 1, grupa A
05.11.2023, Etapa 10
  • FCM Ungheni - Iskra
    3:1
  • Victoria - Speranța D
    1:0
Faza 1, grupa A
10.11.2023, Etapa 11
  • FCM Ungheni - Dinamo-Auto
    7:0
Faza 1, grupa B
10.11.2023, Etapa 11
  • FC Fălești - Olimp
    0:1
  • Real-Succes - Speranis
    1:5
Faza 1, grupa A
11.11.2023, Etapa 11
  • Sheriff-2 - Victoria
    1:0
  • Speranța D - Iskra
    0:0
Faza 1, grupa B
11.11.2023, Etapa 11
  • Univer - Saksan
    0:1
Faza 1, grupa A
24.11.2023, Etapa 12
  • FCM Ungheni - Sheriff-2
    3:1
Faza 1, grupa B
24.11.2023, Etapa 12
  • FC Fălești - Real-Succes
    2:5
  • Speranis - Univer
    2:4
Faza 1, grupa A
25.11.2023, Etapa 12
  • Dinamo-Auto - Speranța D
    1:3
  • Victoria - Iskra
    7:1
Faza 1, grupa B
25.11.2023, Etapa 12
  • Olimp - Saksan
    0:3
Faza 1, grupa A
01.12.2023, Etapa 13
  • Iskra - Dinamo-Auto
    6:1
Faza 1, grupa B
01.12.2023, Etapa 13
  • Real-Succes - Olimp
    1:2
  • Saksan - Speranis
    5:0
Faza 1, grupa B
02.12.2023, Etapa 13
  • Univer - FC Fălești
    3:2
Faza 1, grupa A
03.12.2023, Etapa 13
  • Speranța D - Sheriff-2
    1:0
  • FCM Ungheni - Victoria
    3:6
Faza 1, grupa A
08.12.2023, Etapa 14
  • Sheriff-2 - Iskra
    1:1
  • FCM Ungheni - Speranța D
    0:0
Faza 1, grupa A
09.12.2023, Etapa 14
Faza 1, grupa B
09.12.2023, Etapa 14
  • Real-Succes - Univer
    1:2
  • FC Fălești - Saksan
    4:7
  • Olimp - Speranis
    3:1
Faza 1, grupa A
16.12.2023, Etapa 15
  • Speranța D - Victoria
    2:1
  • Iskra - FCM Ungheni
    3:1
  • Dinamo-Auto - Sheriff-2
    0:7
Faza 1, grupa B
16.12.2023, Etapa 15
  • Univer - Olimp
    4:2
  • Saksan - Real-Succes
    6:0
  • Speranis - FC Fălești
    4:4
Faza 2, Grupa 1
08.03.2024, Etapa 1
  • Univer - Spartanii
    1:1
  • Speranța D - Saksan
    0:2
Faza 2, Grupa 2
08.03.2024, Etapa 1
  • Sheriff-2 - Iskra
    3:0
  • FCM Ungheni - Real-Succes
    2:1
Faza 2, Grupa 2
09.03.2024, Etapa 1
Faza 2, Grupa 1
10.03.2024, Etapa 1
  • FC Florești - Victoria
    4:0
Faza 2, Grupa 1
15.03.2024, Etapa 2
  • Victoria - Spartanii
    4:1
Faza 2, Grupa 2
15.03.2024, Etapa 2
Faza 2, Grupa 1
16.03.2024, Etapa 2
  • Saksan - Univer
    0:3
Faza 2, Grupa 2
16.03.2024, Etapa 2
  • Iskra - Speranis
    0:1
  • FC Fălești - Olimp
    2:1
Faza 2, Grupa 1
17.03.2024, Etapa 2
  • FC Florești - Speranța D
    3:0
Faza 2, Grupa 1
29.03.2024, Etapa 3
  • Spartanii - Saksan
    2:4
Faza 2, Grupa 2
29.03.2024, Etapa 3
Faza 2, Grupa 1
30.03.2024, Etapa 3
  • Speranța D - Victoria
    1:1
  • Univer - FC Florești
    1:2
Faza 2, Grupa 2
30.03.2024, Etapa 3
  • Speranis - FC Fălești
    1:0
Faza 2, Grupa 2
05.04.2024, Etapa 4
Faza 2, Grupa 1
06.04.2024, Etapa 4
  • Victoria - Saksan
    1:2
  • FC Florești - Spartanii
    3:0
  • Speranța D - Univer
    0:3
Faza 2, Grupa 2
06.04.2024, Etapa 4
  • Iskra - FC Fălești
    2:1
Faza 2, Grupa 1
12.04.2024, Etapa 5
  • Univer - Victoria
    2:3
Faza 2, Grupa 2
12.04.2024, Etapa 5
  • Speranis - Sheriff-2
    0:1
  • FC Fălești - Real-Succes
    3:2
Faza 2, Grupa 1
13.04.2024, Etapa 5
  • Spartanii - Speranța D
    2:1
  • Saksan - FC Florești
    0:1
Faza 2, Grupa 2
13.04.2024, Etapa 5
Faza 2, Grupa 1
16.04.2024, Etapa 6
  • Victoria - FC Florești
    1:0
  • Saksan - Speranța D
    1:0
Faza 2, Grupa 1
17.04.2024, Etapa 6
  • Spartanii - Univer
    2:1
Faza 2, Grupa 2
19.04.2024, Etapa 6
  • Iskra - Real-Succes
    3:0
  • Sheriff-2 - FC Fălești
    9:0
  • FCM Ungheni - Speranis
    2:2
Faza 2, Grupa 1
20.04.2024, Etapa 7
  • Spartanii - Victoria
    0:1
  • Univer - Saksan
    1:2
  • Speranța D - FC Florești
    0:3
Faza 2, Grupa 2
20.04.2024, Etapa 6
Faza 2, Grupa 2
26.04.2024, Etapa 7
Faza 2, Grupa 1
27.04.2024, Etapa 8
  • Victoria - Speranța D
    5:1
  • FC Florești - Univer
    1:1
  • Saksan - Spartanii
    1:3
Faza 2, Grupa 1
03.05.2024, Etapa 9
  • Univer - Speranța D
    7:0
  • Spartanii - FC Florești
    1:2
Faza 2, Grupa 1
04.05.2024, Etapa 9
  • Saksan - Victoria
    0:1
Play-off
04.05.2024, 1/8 de finală
  • Olimp - FC Fălești
    3:0
  • Speranis - FCM Ungheni
    3:2
Faza 2, Grupa 1
08.05.2024, Etapa 10
  • Victoria - Univer
    4:1
  • Speranța D - Spartanii
    1:2
  • FC Florești - Saksan
    2:2
Play-off
11.05.2024, 1/4 de finală
  • Univer - Speranța D
    2:1
  • Victoria - Speranis
    3:0
  • Spartanii - Iskra
    1:1
  • Saksan - Olimp
    0:0
Play-off
17.05.2024, 1/2 de finală
  • Victoria - Univer
    3:0
  • Saksan - Iskra
    4:0
Play-off
23.05.2024, Finala
  • Victoria - Saksan
    1:0
Calendarul sezonului
Conferința
FAZA 2, GRUPA 1
Echipa
M
V
E
Î
Goluri
P
1. FC Florești
10
7
2
1
21:6
23
2. Victoria
10
7
1
2
21:12
22
3. Saksan
10
5
1
4
14:14
16
4. Spartanii
10
4
1
5
14:19
13
5. Univer
10
3
2
5
21:15
11
6. Speranța D
10
0
1
9
4:29
1
Golgheteri
S.Țurcan (Spartanii)
7 (3)
Cozma (Univer)
6
Holodov (FC Florești)
6 (1)
Gurgurov (Victoria)
5
Ad.Rusu (Victoria)
4
Molla (Victoria)
4
N.Rotaru (Spartanii)
4
Namolovan (Victoria)
3
Picus (FC Florești)
3
D.Muntean (FC Florești)
3
Zverikin (Saksan)
3
Borovschii (Univer)
3
Pulucciu (Univer)
3 (1)
FAZA 2, GRUPA 2
Echipa
M
V
E
Î
Goluri
P
1. Sheriff-2
7
6
1
0
28:5
19
2. Olimp
7
5
0
2
17:8
15
3. Speranis
7
4
1
2
10:6
13
4. FCM Ungheni
7
3
2
2
12:15
11
5. FC Fălești
7
3
1
3
11:17
10
6. Iskra
7
3
0
4
10:10
9
7. Real-Succes
7
1
1
5
11:17
4
8. Dinamo-Auto
7
0
0
7
0:21
0
Dinamo-Auto s-a retras din campionat din cauza problemelor financiare. În toate partidele echipei i-a fost acordată înfrîngere tehnică
Golgheteri
Spatar (Sheriff-2)
5
Decev (Olimp)
4
D.Boțan (Sheriff-2)
4
Loukou (Sheriff-2)
4
Golovatîi (FC Fălești)
3
Boico (FC Fălești)
3
A.Popovici (Olimp)
3
Dijinari (Sheriff-2)
3 (1)