Noutăți
Concursul Pronosticurilor

S-a determinat prima echipă care a promovat în Divizia A

15 mai 2022, duminica
Sursa: Divizia-A.md
S-a determinat prima echipă care a promovat în Divizia A

FC Fălești a învins astăzi Inter Soroca cu 3:0, asigurîndu-și primul loc în clasamentul Diviziei B, seria Nord.

Astfel, echipa antrenată de Vladimir Cojocari a promovat în Divizia A, cu 2 etape înainte de finalul campionatului.

Echipa, care va promova în Divizia A din seria Sud, va fi stabilită în ultima etapă, pe 21 mai. Lupta pentru promovare se dă între FC Văsieni și FC Stăuceni, care sunt despărțite în clasament de un singur punct.

Calendarul sezonului
30.07.2021, Etapa 1
  • FC Sucleia - FCM Ungheni
    1:3
  • Dacia Buiucani - Cahul-2005
    2:0
  • Sheriff-2 - Victoria
    2:1
31.07.2021, Etapa 1
  • Real-Succes - Iskra
    1:3
  • Speranța D - Sporting
    0:2
  • Spartanii - Olimp
    2:2
07.08.2021, Etapa 2
  • Cahul-2005 - Spartanii
    0:2
  • FCM Ungheni - Olimp
    2:3
  • Sporting - Dacia Buiucani
    1:0
  • Iskra - Speranța D
    3:3
  • Victoria - Real-Succes
    4:0
13.08.2021, Etapa 3
  • Dacia Buiucani - Iskra
    3:1
  • Olimp - Cahul-2005
    2:2
14.08.2021, Etapa 3
  • Sheriff-2 - FCM Ungheni
    4:0
  • Real-Succes - FC Sucleia
    0:0
  • Speranța D - Victoria
    0:2
  • Spartanii - Sporting
    5:1
20.08.2021, Etapa 4
  • Victoria - Dacia Buiucani
    2:2
  • FC Sucleia - Speranța D
    3:0
  • Sheriff-2 - Real-Succes
    2:0
21.08.2021, Etapa 4
  • Iskra - Spartanii
    0:3
  • Sporting - Olimp
    1:2
  • FCM Ungheni - Cahul-2005
    3:3
27.08.2021, Etapa 5
  • Olimp - Iskra
    1:2
  • Dacia Buiucani - FC Sucleia
    5:1
  • Spartanii - Victoria
    2:2
28.08.2021, Etapa 5
  • Cahul-2005 - Sporting
    0:2
  • Speranța D - Sheriff-2
    2:5
  • Real-Succes - FCM Ungheni
    1:3
10.09.2021, Etapa 6
  • Victoria - Olimp
    3:2
  • FC Sucleia - Spartanii
    0:1
11.09.2021, Etapa 6
  • FCM Ungheni - Sporting
    1:3
  • Iskra - Cahul-2005
    3:1
  • Sheriff-2 - Dacia Buiucani
    1:1
  • Real-Succes - Speranța D
    3:2
17.09.2021, Etapa 7
  • Dacia Buiucani - Real-Succes
    1:0
18.09.2021, Etapa 7
  • Spartanii - Sheriff-2
    1:0
  • Speranța D - FCM Ungheni
    2:1
  • Olimp - FC Sucleia
    3:2
  • Cahul-2005 - Victoria
    0:1
  • Sporting - Iskra
    2:0
24.09.2021, Etapa 8
  • FCM Ungheni - Iskra
    5:0
  • FC Sucleia - Cahul-2005
    2:0
  • Sheriff-2 - Olimp
    3:3
  • Real-Succes - Spartanii
    0:3
25.09.2021, Etapa 8
  • Victoria - Sporting
    0:2
  • Speranța D - Dacia Buiucani
    0:0
01.10.2021, Etapa 9
  • Olimp - Real-Succes
    4:2
  • Cahul-2005 - Sheriff-2
    0:3
  • Sporting - FC Sucleia
    2:1
02.10.2021, Etapa 9
  • Dacia Buiucani - FCM Ungheni
    2:2
  • Spartanii - Speranța D
    0:0
  • Iskra - Victoria
    1:1
15.10.2021, Etapa 10
  • FCM Ungheni - Victoria
    2:2
  • FC Sucleia - Iskra
    1:0
  • Sheriff-2 - Sporting
    0:1
  • Dacia Buiucani - Spartanii
    5:0
16.10.2021, Etapa 10
  • Real-Succes - Cahul-2005
    4:0
  • Speranța D - Olimp
    0:1
22.10.2021, Etapa 11
  • Olimp - Dacia Buiucani
    0:3
  • Sporting - Real-Succes
    0:2
23.10.2021, Etapa 11
  • Spartanii - FCM Ungheni
    1:0
  • Cahul-2005 - Speranța D
    0:1
  • Iskra - Sheriff-2
    0:3
  • Victoria - FC Sucleia
    2:1
29.10.2021, Etapa 12
  • Victoria - Sheriff-2
    2:1
  • Olimp - Spartanii
    1:3
30.10.2021, Etapa 12
05.11.2021, Etapa 13
  • Olimp - FCM Ungheni
    4:1
  • Dacia Buiucani - Sporting
    3:2
  • Real-Succes - Victoria
    1:0
06.11.2021, Etapa 13
19.11.2021, Etapa 14
  • FC Sucleia - Real-Succes
    3:0
  • Sporting - Spartanii
    2:4
20.11.2021, Etapa 14
05.03.2022, Etapa 13
  • Sheriff-2 - FC Sucleia
    2:1
12.03.2022, Etapa 2
  • FC Sucleia - Sheriff-2
    0:1
18.03.2022, Etapa 15
19.03.2022, Etapa 15
  • Spartanii - Iskra
    1:0
  • Dacia Buiucani - Victoria
    1:2
  • Speranța D - FC Sucleia
    2:4
31.03.2022, Etapa 16
02.04.2022, Etapa 16
  • FCM Ungheni - Real-Succes
    3:2
  • Victoria - Spartanii
    2:1
  • Iskra - Olimp
    1:1
  • FC Sucleia - Dacia Buiucani
    1:7
08.04.2022, Etapa 17
09.04.2022, Etapa 17
  • Spartanii - FC Sucleia
    1:1
  • Speranța D - Real-Succes
    2:1
15.04.2022, Etapa 18
16.04.2022, Etapa 18
  • FCM Ungheni - Speranța D
    0:0
  • Iskra - Sporting
    2:0
17.04.2022, Etapa 18
  • FC Sucleia - Olimp
    1:2
22.04.2022, Etapa 19
23.04.2022, Etapa 19
  • Iskra - FCM Ungheni
    3:1
  • Sporting - Victoria
    0:4
  • Dacia Buiucani - Speranța D
    6:1
26.04.2022, Etapa 19
  • Olimp - Sheriff-2
    1:2
29.04.2022, Etapa 20
30.04.2022, Etapa 20
  • Speranța D - Spartanii
    1:4
  • Real-Succes - Olimp
    1:1
06.05.2022, Etapa 21
07.05.2022, Etapa 21
  • Victoria - FCM Ungheni
    3:1
  • Iskra - FC Sucleia
    2:3
  • Spartanii - Dacia Buiucani
    1:1
10.05.2022, Etapa 17
  • Dacia Buiucani - Sheriff-2
    0:0
13.05.2022, Etapa 22
Calendarul sezonului
Conferința
DIVIZIA 2021/22
Echipa
M
V
E
Î
Goluri
P
1. Sheriff-2
22
15
4
3
49:15
49
2. Victoria
22
15
4
3
51:24
49
3. Dacia Buiucani
22
14
6
2
58:15
48
4. Spartanii
22
13
5
4
46:26
44
5. Sporting
22
12
0
10
31:31
36
6. Olimp
22
10
5
7
41:36
35
7. FC Sucleia
22
8
3
11
34:40
27
8. Iskra
22
7
4
11
28:44
25
9. FCM Ungheni
22
6
6
10
38:42
24
10. Real-Succes
22
5
3
14
22:45
18
11. Speranța D
22
4
4
14
20:48
16
12. Cahul-2005
22
0
2
20
6:58
2
Cahul-2005 s-a retras din campionat după etapa a 11-a. În restul meciurilor, echipei îi va fi administrată înfrîngere tehnică.
Golgheteri
Porojniuc (FCM Ungheni)
12
M.Stan (Victoria)
10 (3)
Gh.Orbu (Victoria)
10 (5)
Molla (Victoria)
8
Gliga (Sheriff-2)
8
Chele (Real-Succes)
8 (1)
Shuaibu (FC Sucleia)
7
Namolovan (Dacia Buiucani)
7
V.Bîtlan (Dacia Buiucani)
7
Onofrei (Spartanii)
7 (1)
I.Mamaliga (Spartanii)
7 (2)
Iavorchi (Sporting)
7 (2)