Noutăți
Concursul Pronosticurilor

Istoria turneului „Chișinăul de seară" (partea I)

Istoria turneului „Chișinăul de seară" (partea I)

La începutul acestui an în calendarul competițional a apărut un turneu de fotbal cu denumirea Cupa de iarnă „Chișinăul de seară", prima ediție în care s-a revenit la denumirea pe care a purtat-o în perioada anilor 1974-1995. Pentru prima dată la competiție participă atât echipe de seniori (16 la număr), cât și de copii și juniori (în total 66). Vă prezintă primul episod al istoriei legendarului turneu.

La 12 ianuarie 1974 și-a luat startul turneul Cupa de iarnă „Chișinăul de seară". Prima ediție a fost de fapt... a doua. Un an în urmă, Comitetul sportiv orășenesc a organizat de sine stătător un turneu asemănător. Atunci în finală au acces Politehnica-2 și Metallist, care în semifinale au întrecut formațile Cristall (1-0 și 1-0), respectiv Politehnica-1 (2-3 și 2-0). În meciul decisiv, disputat la 4 martie 1973, echipa secundă a Politehnicii (antrenor – Vladimir Himciuc) a obținut victoria cu scorul de 2-1.

Începând cu anul 1974 competiția, care inițial a primit denumirea „Turneul de mini-fotbal dotat cu premiile ziarului "Chișinăul de seară"", era organizată de Comitetul sportiv orășenesc, Federația de fotbal a capitalei și redacția celui mai îndrăgit ziar al republicii „Chișinăul de seară". Unul din principalii organizatori ai competiției a fost un mare pasionat al sportului Ivan Josul, redactorul-șef al publicației amintite, primul moldovean care a fost prezent la un Campionat Mondial de fotbal (în 1958) și cel care încă în martie 1959 în colaborare cu Uniunea asociaţiilor şi oraganizaţiilor sportive din capitală a organizat un turneul-fulger dotat cu Cupa ziarului „Chișinăul de seară".


Logo-ul primelor ediții ale turneului „Chișinăul de seară" (1974-1976)

Primele turnee s-au disputat la Complexul sportiv „Volna" din sectorul Râșcani. Conform regulamentului echipele erau compuse din 8 jucători, se juca în două reprize a câte 30 de minute cu o pauză de 10 minute. Se permiteau câte două înlocuiri. Competitoarele jucau în sistem eliminatoriu câte două meciuri. În caz de egalitate se executau câte 5 lovituri de departajare de la 9 metri. Pentru participare erau admise doar echipele colectivelor de cultură fizică care evoluau în prima grupă valorică a campionatului Chișinăului.

La ediția inaugurală s-au înscris 13 formații: Dinamo, a întreprinderilor Elektrotocipribor (Volna) și Moldovahidromaș, a uzinelor Vibropribor, Etalon, mecanică (Metallist), de tractoare (Traktor), de sticlă (Cristall), a mașinilor de calcul „50 de ani de la înființarea URSS" (Sciotmaș), a stației de telefonie a orașului (GTS), Avtomobilist și două echipe a Institutului Politehnic.

În turul preliminar au fost înregistrate următoarele rezultate: Dinamo – Volna 1-0 și 1-0; Traktor –GTS 2-0 și 1-2; Etalon – Cristall 2-3 și 0-4; Moldovahidromaș – Sciotmaș 7-3 și 2-1; Politehnica-2 – Metallist 1-4 și 1-2; Vibropribor – Politehnica-1 3-5 și 0-0.

În „sferturi" s-au întâlnit: Dinamo – Traktor 4-1 și 6-1; Avtomobilist – Cristall 0-2 și 0-1; Metallist – Politehnica-1 1-2 și 1-3.


Ivan Josul (în stânga), unul din iniţiatorii organizării Cupei de iarnă „Chișinăul de seară"

În semifinale Dinamo a trecut de Cristall doar după executarea loviturilor de departajare (0-0 și 2-2, 4-3, la lov. de dep.), iar prima echipă a Politehnicii a învins Moldovahidromaș 0-1 și 3-1.

Finala dintre Dinamo și Politehnica-1 a avut loc într-o zi de sâmbătă, 2 marte 1974. După un meci viu disputat scorul a rămas neschimbat, 0-0, iar loviturile de departajare mai bine le-au executat dinamoviștii, 3-2. Pentru învingători au înscris Untilov, Dubrovin și Culiev, pentru învinși –Todorașco și Răducan.

Pe teren au evoluat următorii jucători:

Dinamo: V. Sobcovschi, V. Stucalo, S. Untilov, A. Sclearuc, S. Dubrovin, A. Culiev, G. Zolotariov, B. Pedcenco (V. Rusnac). Antrenor – Veaceslav Chiricenco.

Politehnica-1: V. Modâlevschi, S. Tarpovițchi, E. Tișcenco, F. Todorașco, V. Răducan, A. Meteliov, V. Golenișcev, V. Pusicov. Antrenor – Gheorghe Mocan.

Participanții și spectatorii, în unanimitate, au rămas satisfăcuți de nivelul de organizare al ediției inaugurale, turneul constituind un bun prilej de pregătire către competițiile orășenești și republicane din acel an.

Astfel, Cupa de iarnă „Chișinăul de seară" a devenit tradițională și una dintre cele mai îndrăgite de microbiștii din capitală.

Dinamo, prima câștigătoare a turneului dotat cu premiile ziarului „Chișinăul de seară"

Calendarul sezonului
30.07.2021, Etapa 1
  • FC Sucleia - FCM Ungheni
    1:3
  • Dacia Buiucani - Cahul-2005
    2:0
  • Sheriff-2 - Victoria
    2:1
31.07.2021, Etapa 1
  • Real-Succes - Iskra
    1:3
  • Speranța D - Sporting
    0:2
  • Spartanii - Olimp
    2:2
07.08.2021, Etapa 2
  • Cahul-2005 - Spartanii
    0:2
  • FCM Ungheni - Olimp
    2:3
  • Sporting - Dacia Buiucani
    1:0
  • Iskra - Speranța D
    3:3
  • Victoria - Real-Succes
    4:0
13.08.2021, Etapa 3
  • Dacia Buiucani - Iskra
    3:1
  • Olimp - Cahul-2005
    2:2
14.08.2021, Etapa 3
  • Sheriff-2 - FCM Ungheni
    4:0
  • Real-Succes - FC Sucleia
    0:0
  • Speranța D - Victoria
    0:2
  • Spartanii - Sporting
    5:1
20.08.2021, Etapa 4
  • Victoria - Dacia Buiucani
    2:2
  • FC Sucleia - Speranța D
    3:0
  • Sheriff-2 - Real-Succes
    2:0
21.08.2021, Etapa 4
  • Iskra - Spartanii
    0:3
  • Sporting - Olimp
    1:2
  • FCM Ungheni - Cahul-2005
    3:3
27.08.2021, Etapa 5
  • Olimp - Iskra
    1:2
  • Dacia Buiucani - FC Sucleia
    5:1
  • Spartanii - Victoria
    2:2
28.08.2021, Etapa 5
  • Cahul-2005 - Sporting
    0:2
  • Speranța D - Sheriff-2
    2:5
  • Real-Succes - FCM Ungheni
    1:3
10.09.2021, Etapa 6
  • Victoria - Olimp
    3:2
  • FC Sucleia - Spartanii
    0:1
11.09.2021, Etapa 6
  • FCM Ungheni - Sporting
    1:3
  • Iskra - Cahul-2005
    3:1
  • Sheriff-2 - Dacia Buiucani
    1:1
  • Real-Succes - Speranța D
    3:2
17.09.2021, Etapa 7
  • Dacia Buiucani - Real-Succes
    1:0
18.09.2021, Etapa 7
  • Spartanii - Sheriff-2
    1:0
  • Speranța D - FCM Ungheni
    2:1
  • Olimp - FC Sucleia
    3:2
  • Cahul-2005 - Victoria
    0:1
  • Sporting - Iskra
    2:0
24.09.2021, Etapa 8
  • FCM Ungheni - Iskra
    5:0
  • FC Sucleia - Cahul-2005
    2:0
  • Sheriff-2 - Olimp
    3:3
  • Real-Succes - Spartanii
    0:3
25.09.2021, Etapa 8
  • Victoria - Sporting
    0:2
  • Speranța D - Dacia Buiucani
    0:0
01.10.2021, Etapa 9
  • Olimp - Real-Succes
    4:2
  • Cahul-2005 - Sheriff-2
    0:3
  • Sporting - FC Sucleia
    2:1
02.10.2021, Etapa 9
  • Dacia Buiucani - FCM Ungheni
    2:2
  • Spartanii - Speranța D
    0:0
  • Iskra - Victoria
    1:1
15.10.2021, Etapa 10
  • FCM Ungheni - Victoria
    2:2
  • FC Sucleia - Iskra
    1:0
  • Sheriff-2 - Sporting
    0:1
  • Dacia Buiucani - Spartanii
    5:0
16.10.2021, Etapa 10
  • Real-Succes - Cahul-2005
    4:0
  • Speranța D - Olimp
    0:1
22.10.2021, Etapa 11
  • Olimp - Dacia Buiucani
    0:3
  • Sporting - Real-Succes
    0:2
23.10.2021, Etapa 11
  • Spartanii - FCM Ungheni
    1:0
  • Cahul-2005 - Speranța D
    0:1
  • Iskra - Sheriff-2
    0:3
  • Victoria - FC Sucleia
    2:1
29.10.2021, Etapa 12
  • Victoria - Sheriff-2
    2:1
  • Olimp - Spartanii
    1:3
30.10.2021, Etapa 12
05.11.2021, Etapa 13
  • Olimp - FCM Ungheni
    4:1
  • Dacia Buiucani - Sporting
    3:2
  • Real-Succes - Victoria
    1:0
06.11.2021, Etapa 13
19.11.2021, Etapa 14
  • FC Sucleia - Real-Succes
    3:0
  • Sporting - Spartanii
    2:4
20.11.2021, Etapa 14
05.03.2022, Etapa 13
  • Sheriff-2 - FC Sucleia
    2:1
12.03.2022, Etapa 2
  • FC Sucleia - Sheriff-2
    0:1
18.03.2022, Etapa 15
19.03.2022, Etapa 15
  • Spartanii - Iskra
    1:0
  • Dacia Buiucani - Victoria
    1:2
  • Speranța D - FC Sucleia
    2:4
31.03.2022, Etapa 16
02.04.2022, Etapa 16
  • FCM Ungheni - Real-Succes
    3:2
  • Victoria - Spartanii
    2:1
  • Iskra - Olimp
    1:1
  • FC Sucleia - Dacia Buiucani
    1:7
08.04.2022, Etapa 17
09.04.2022, Etapa 17
  • Spartanii - FC Sucleia
    1:1
  • Speranța D - Real-Succes
    2:1
15.04.2022, Etapa 18
16.04.2022, Etapa 18
  • FCM Ungheni - Speranța D
    0:0
  • Iskra - Sporting
    2:0
17.04.2022, Etapa 18
  • FC Sucleia - Olimp
    1:2
22.04.2022, Etapa 19
23.04.2022, Etapa 19
  • Iskra - FCM Ungheni
    3:1
  • Sporting - Victoria
    0:4
  • Dacia Buiucani - Speranța D
    6:1
26.04.2022, Etapa 19
  • Olimp - Sheriff-2
    1:2
29.04.2022, Etapa 20
30.04.2022, Etapa 20
  • Speranța D - Spartanii
    1:4
  • Real-Succes - Olimp
    1:1
06.05.2022, Etapa 21
07.05.2022, Etapa 21
  • Victoria - FCM Ungheni
    3:1
  • Iskra - FC Sucleia
    2:3
  • Spartanii - Dacia Buiucani
    1:1
10.05.2022, Etapa 17
  • Dacia Buiucani - Sheriff-2
    0:0
13.05.2022, Etapa 22
Calendarul sezonului
Conferința
DIVIZIA 2021/22
Echipa
M
V
E
Î
Goluri
P
1. Sheriff-2
22
15
4
3
49:15
49
2. Victoria
22
15
4
3
51:24
49
3. Dacia Buiucani
22
14
6
2
58:15
48
4. Spartanii
22
13
5
4
46:26
44
5. Sporting
22
12
0
10
31:31
36
6. Olimp
22
10
5
7
41:36
35
7. FC Sucleia
22
8
3
11
34:40
27
8. Iskra
22
7
4
11
28:44
25
9. FCM Ungheni
22
6
6
10
38:42
24
10. Real-Succes
22
5
3
14
22:45
18
11. Speranța D
22
4
4
14
20:48
16
12. Cahul-2005
22
0
2
20
6:58
2
Cahul-2005 s-a retras din campionat după etapa a 11-a. În restul meciurilor, echipei îi va fi administrată înfrîngere tehnică.
Golgheteri
Porojniuc (FCM Ungheni)
12
M.Stan (Victoria)
10 (3)
Gh.Orbu (Victoria)
10 (5)
Molla (Victoria)
8
Gliga (Sheriff-2)
8
Chele (Real-Succes)
8 (1)
Shuaibu (FC Sucleia)
7
Namolovan (Dacia Buiucani)
7
V.Bîtlan (Dacia Buiucani)
7
Onofrei (Spartanii)
7 (1)
I.Mamaliga (Spartanii)
7 (2)
Iavorchi (Sporting)
7 (2)