Noutăți
Concursul Pronosticurilor

16 cluburi din Divizia A au primit licența pentru evoluția în Divizia A 2021/22

09 iunie 2021, miercuri
Sursa: Site-ul oficial al FMF
16 cluburi din Divizia A au primit licența pentru evoluția în Divizia A 2021/22

La sediul Federației Moldovenești de Fotbal a avut loc astăzi ședința a Organului Directiv de Prima Instanță din cadrul Sistemului de licențiere a cluburilor de fotbal al FMF, care a luat următoarele decizii pentru sezonul 2021/2022.

1. A acorda Licența Națională pentru sezonul 2021-2022 clubului:
CSF Bălți

Licența Națională oferă cluburilor posibilitatea să evolueze în Divizia Națională a Campionatului Moldovei, pe un stadion omologat de FMF.

2. A acorda Licența A pentru sezonul 2021-2022 cluburilor:
FC Cahul-2005, CSF Spartanii Selemet, FC Sucleia, Speranța Drochia, FC Olimp Comrat, Iskra Rîbnița, FC Tighina, Real Succes Chișinău, Victoria Bardar, Grănicerul Glodeni, FC Fălești, FC Sireți

Licența "A" oferă cluburilor posibilitatea să evolueze în Divizia A pe un stadion omologat de FMF.

De asemenea, Licența A a fost acordată cluburilor Diviziei B care luptă pentru promovare în a doua divizie valorică a campionatului Republicii Moldova la fotbal:

Seria Nord: Codru-Juniori Călărași, FCM Ungheni
Seria Sud: Sporting Trestieni, CSCT Saksan Ceadîr-Lunga

Conform prevederilor Regulamentului de Licențiere a FMF, cluburile care nu sunt de acord cu decizia luată, o pot ataca la Organul de Apel al Sistemului de licențiere a cluburilor de fotbal al FMF într-un termen de 5 zile calendaristice.

Для Басты нисс
18.06.2021
13:19

Спортинг Кишинев точнее будет а не Тристиень

Педро
16.06.2021
08:43

А где Дачия-Буюкань?

basta niss
14.06.2021
19:09

Есть за кого болеть в будущем сезоне нету Сперанцы в НД а есть Sporting Trestieni (Nisporeni) в дивизии А

Афигеть
11.06.2021
21:02

Сборная Израиля, и тут ты. От тебя как от герписа, хрен избавишься :)

Sg
11.06.2021
10:06

Vremia pakajet

Сборная Израиля-1
10.06.2021
14:21

Да половина клубов может отказаться от участия в Дивизионе А. Тогда получат все желающие лицензию Дивизиона А

Сергей К.
10.06.2021
10:11

Или по вашему все 4 клуба из Дивизии Б теперь будут играть в Дивизии А? :))) Люди комментируют, а сами вообще не понимают предмета.

Сергей К.
10.06.2021
10:10

Получение лицензии А вовсе не означает, что Сирець и Фалешты будут играть в Дивизии А.
Они СМОГУТ там играть, если вдруг например все клубы из Дивизии Б откажутся от повышения в классе.

Sg
10.06.2021
07:11

Sireț si Fălești pe A ?, rîde lumea de ei si de voi, Cu cantorșicu Bursa în poartâ )))
JIȚĂILOR, vii gros obrazu și șioricu !!!

Sg
10.06.2021
07:08

Respectați tegulamentul buhailor !

Sg
10.06.2021
07:07

FMF SUNTEȚI NIȘTE RATAȚI !
Fuuuuuu și jos mafioții corupți !

Proka
10.06.2021
04:21

Pentru MD !
Nu plinge tu la mormint strain , ai grija de tine si de echipe tale.

No beli
09.06.2021
23:13

Так получается 9 команд будет в НД?

MD1
09.06.2021
23:13

In divizia B poate si va arata ceva.
Dar mai bine in divizia A sa joace locurile 2 din divizia B decat sa mai joace inca un sezon Sireti si Falesti.

Fan
09.06.2021
21:25

FC Sireti va arata de ce este în stare anul acesta

daewoo
09.06.2021
20:50

у шерифа и так Национальная лицензия, его дубль автоматом проходит

FAN
09.06.2021
20:33

А Шериф-2 где...???

God day
09.06.2021
19:17

Получается Чадыр-Лунга о национальной дивизии может не мечтать?

Calendarul sezonului
30.07.2021, Etapa 1
  • FC Sucleia - FCM Ungheni
    18:00
  • Dacia Buiucani - Cahul-2005
    18:00
31.07.2021, Etapa 1
  • Sheriff-2 - Victoria
    18:00
  • Real-Succes - Iskra
    18:00
  • Speranța D - Sporting
    18:00
  • Spartanii - Olimp
    18:00
06.08.2021, Etapa 2
  • FC Sucleia - Sheriff-2
    18:00
07.08.2021, Etapa 2
  • Cahul-2005 - Spartanii
    18:00
  • FCM Ungheni - Olimp
    18:00
  • Sporting - Dacia Buiucani
    18:00
  • Iskra - Speranța D
    18:00
  • Victoria - Real-Succes
    18:00
13.08.2021, Etapa 3
  • Dacia Buiucani - Iskra
    18:00
  • Olimp - Cahul-2005
    18:00
14.08.2021, Etapa 3
  • Sheriff-2 - FCM Ungheni
    18:00
  • Real-Succes - FC Sucleia
    18:00
  • Speranța D - Victoria
    18:00
  • Spartanii - Sporting
    18:00
Calendarul sezonului
Conferința