Se cunosc două echipe cu drept de promovare în Divizia A 2019

15 octombrie 2018Sursă: Divizia-A.md

Au fost determinate două din cele trei echipe, care au devenit cîștigătoare ale zonelor în care evoluează în Divizia B și care vor avea drept de promovare în Divizia A în seonul viitor.  

În zona Nord, și-a asigurat titlul de campioană Speranța (Drochia), iar în zona Centru - Tighina (Bender), care, de scurt timp găzduiește adversarii la stadionul reconstruit din Bender (foto). Nu s-a decis campioana în zona Sud, unde luptă pentru titlu două candidate principale - Spartanii (Selemet) și Fortuna (Pleșeni).

Merită de remarcat că pentru a evolua în Divizia A, echipele trebuie să susțină cu succes procesul de licențiere.

La finele sezonul 2018 din Divizia A retrogradează o singură echipă și promovează din Divizia B - trei. 



Ştiri la tema dată


Commentarii

  • edgard 22 octombrie 2018, 09:25

    Forza Speranta Drochia
  • Мишико 18 octombrie 2018, 00:16

    Единцы в следующем сезоне решили сэкономить на выборы примару?



Avancronica etapei



23.10.2019, etapa a 20-a

Dacia Buiucani - Cahul-2005 15:00


23.10.2019, etapa a 25-a

FC Sîngerei - Real-Suсces 15:00

Conferinţe

Divizia.A.md
Administraţia site-ului
Первый критерий при сортировке - это личные встречи!
Toate conferinţele

Clasament

Echipa M V E Î Gol P
1. FC Florești 25 19 3 3 66:27 60
2. Dacia Buiucani 24 19 3 2 61:12 60
3. Spartanii 25 19 1 5 68:26 58
4. Tighina 25 18 2 5 80:28 56
5. Cahul-2005 24 12 6 6 52:30 42
6. Speranța D 25 12 4 9 41:29 40
7. FC Victoria 25 12 1 12 49:46 37
8. Iskra 25 9 4 12 47:52 31
9. FC Ungheni 26 9 3 14 52:77 30
10. Grănicerul 26 8 4 14 39:63 28
11. Zaria 25 7 4 14 55:53 25
12. Real-Suсces 24 7 3 14 54:59 24
13. FC Sireți 25 7 3 15 38:79 24
14. FC Sîngerei 25 6 3 16 34:63 21
15. CSF Sparta 25 0 2 23 6:98 2

Golgheteri

Onofrei (Spartanii) 29 
Litveacov (Tighina) 27 (3)
Haritov (FC Ungheni) 14 
O.Andronic (Iskra) 14 (1)
Cricimar (Cahul-2005) 14 (1)
Iosipoi (FC Sîngerei) 13 
Bîcicov (FC Florești) 13 
Gondiu (Real-Suсces) 12 (1)
Stratan (Dacia Buiucani) 12 (2)
A.Apostol (Dacia Buiucani) 12 (3)
A.Pașcenco (FC Ungheni) 11 
Bezimov (FC Florești) 10 
Postoronca (Grănicerul) 10 (1)
Molla (FC Victoria) 10 (1)
Borovschii (FC Victoria) 10 (3)