ArtSport a cîștigat Cupa Rădăuțanu-2018, debutanta Diviziei A, FC Florești - plasată pe locul trei

11 martie 2018Sursă: Canalul oficial al FMF pe Youtube

Astăzi s-a încheiat tradiționalul turneu Cupa Rădăuțanu-2018. Cîștigătoarea acestei ediții a devenit echipa ArtSport, care în urma loviturilor de departajare a învins echipa Departamentului Instituţiilor Penitenciare (DIP). Locul trei i-a revenit echipei FC Florești, care în sezonul 2018 va debuta în Divizia A.

Scorul meciului a fost deschis în minutul 63 de către Ghenadie Orbu, care evoluează pentru DIP. În minutul 70, cu cîteva minute înainte de fluierul final, Viorel Frunze, de asemenea din penalty a egalat scorul. Astfel, deținătoarea trofeului s-a decis în urma executării loviturilor de departajare. ArtSport a cîștigat cu scorul de 6:5.

Pentru echipa condusă de directorul companiei ArtSport, Cristian Anghel și antrenorul Igor Negrescu, au evoluat următorii foști fotbaliști: Viorel Frunze, Serghei Epureanu, Valeriu Andronic, Iulian Bursuc, etc.